A sortáncjárás az egyik legszebb hagyományunk
Kultúra
Nem tudni biztosan, mióta járják be táncolva-dalolva a festői népviseletbe öltözött leányok és legények Gúta utcáit pünkösd vasárnapján, az azonban bizonyos, hogy jóval több mint egy évszázadra nyúlik vissza a története. A Komáromi Lapok 1922. június 22-i számában az alábbiakat olvashatjuk: ,,Gútán ugyanis régi divó szokás, hogy a pünkösdi ünnepekre a legények vámkereket állítanak fel, azután összefogódzkodva utcahosszat sortáncot járnak.
A plébánia meg a jegyző háza előtt félbemarad az utcai tánc, a legények bevonulnak az Udvarokra és ott folytatják a táncot. A plébános meg a jegyző természetesen megajándékozzák az udvarukba betáncoló legényeket, az idén az egyiktől is, a másiktól is 100—100 korona jutalmat kaptak. A tánc felemelő látványt nyújtott. A pünkösdi királyságért folyt régi ünnepélyek emlékei jutnak eszünkbe, képzeletünkben megelevenednek Jókai Mór regényalakjai.“ A kedves és látványos népszokás azóta sem változott sokat. Pünkösdvasárnap, 2025. június 8-án 13 helyszínen álltak meg a táncosok és a lovaskocsin szállított zenészek.
Szerencsére Medárd is csak annyit esőt hozott, hogy a port elverte, a sortáncjárást azonban nem zavarta meg. A leányok megtáncoltatták Nagy Péter János atyát a Nagyboldogasszony templom előtt, Halász Béla polgálmestert és Kárpáty Ernő alpolgármsetert pedig a városháza előtti téren. A szokáshoz tartozik, hogy azelőtt a bíró és a jegyző, ma pedig a polgármester köszönti a hagyományőrzőket. Halász Béla meleg hangú üdvözletében kiemelte, hogy Gúta egyik legszebb hagyománya a sortáncjárás, ezért őrizzük és adjuk tovább, ahogy elődeink is tették.
,,Szeretnék köszönetet mondani mindenkinek, szervezőknek, táncosoknak, bárkinek, aki segít ebben a szép gútai néprajzi saájátosságnak az életben tartásában. Külön köszönöm a szervezést a Csemadoknak, és akik fogadják a tácosokat“-mondta a polgármester. Szintén a hagyomány része, hogy a polgármsetert az otthonában is meglátogatják ilyenkor. Ma sem maradt ez el, a pünkösdi sortáncjárás este 7 óra körül a tájházban ért véget, ahol a Magyar Asszonyok Ligája vendégelte meg a csoportot.
(sj)
Fotó: Kürti Emese