Térképpel és érvekkel- a Carte Rouge film bemutatója Gútán
Rendezvények
A film tartalma röviden:
A szerződés aláírását megelőző tárgyalásokon a magyar kormányzat mindent megtett az igazságosabb béke érdekében. Gróf Teleki Pál vezetésével magyar tudósokból álló csapat elkészítette a Kárpát-medence etnikai viszonyait híven bemutató vörös térképet, a Carte Rouge-t, míg Gróf Apponyi Albert,a magyar békedelegáció vezetője, 1920. január 16-án kapott lehetőséget a magyar elképzelések bemutatására a győztes nagyhatalmak vezetői előtt Párizsban, a francia külügyminisztériumban.
Filmünk1918-től követi végig az eseményeket, mikor Teleki a bolgár front elvesztése után rájön, szükség lesz egytérképre. Ezzel már kissé megkésett a magyar vezetés, de érezték fontosságát. Különös jelentőségetéreztek, hogy elkészüljön. Teleki minden követ megmozgatott. Nem volt könnyű dolga, hiszen a fennálló helyzetben rengeteg rázúduló nehézséggel kellett megküzdenie. Segítségül hívta a kor legfontosabb szakembereit és Popovics Sándor pénzügyminisztert. Apponyi gróf kicsit később kapcsolódott be, szerepe onnantól válik jelentőssé. Célunk a történet objektív, pátoszmentes elmesélése.
A film szakértők szokványos interjúkban történő megszólaltatása helyett két narrátorral - Reviczky Gábor és Szalóczy Pál - készült. Ők kalauzolják a nézőt, miközben megelevenedik a történet. Reviczky a nemzetközi nagypolitika történéseit ismerteti, míg Szalóczy belső hangként, autentikus forrásokra építve, Gróf Apponyi hangján szólal meg, aki visszaemlékezik a történtekre. A filmet szomorkás fricskaként az epilógus zárja. Csuja Imre közreműködésével megtudjuk, hogy a Gróf Teleki által szerkesztett vörös térképet (Carte Rouge) 1923-ban érdemesnek találják Amerikában a publikálásra..
.
A Carte Rouge film levetítésére 2024. szeptember 26-án került sor a gútai Adamis Anna Városi Művelődési Központban. A helyi magyar iskolák felső tagozatos diákjai, illetve a magán szakközépiskola tanulói zsúfolásig megtöltötték a nézőteret, és sokan jöttek el a város lakosai közül is. A kezdés előtt Halász Béla, Gúta város polgármestere köszöntötte a megjelenteket, és kihangsúlyozta, hogy a film levetítésének célja a történelmi események valós megismerése. ,,Különösen fontos, hogy itt vannak fiataljaink, akik közül sokakat megérinthet ez a történet, és talán éppen ennek köszönhetően fordulnak majd érdeklődéssel a magyar történelem felé"- mondta a polgármester.
Dr.Kőrösi Mária, egyetemi tanár néhány mondatban összefoglalta a filmben megjelenített kor eseményeit, amelyet a diákok nagy tapssal fogadtak. A vetítés után pódiumbeszélgetésre került sor a film rendező-producerével, Gerebics Sándorral, és Szalóczy Pállal a forgatókönyv írójával. A beszélgetésen jelen volt három szereplő is, Farkas Viktória, Pánovics Rajmund és Auerbach István, akik elmondták, hogy különleges élményt jelentett számukra egy ilyen történelmi filmben szerepelni. A filvetítésről szóló beszámolót a Gúta TV következő adásában azok is láthatják, akik nem tudtak eljönni a városi művelődési központba.
Fotó: Forró Beáta