Égi lámpásokkal üzentek a gútai diákok
Hírek
Öko-tudatosságból jelesre vizsgáztak a gútai J. A. Komensky Szlovák Alapiskola diákjai. A Duna Nemzetközi Napjához kötődő Környezetvédelmi Tevékenységek Napja alkalmával a Győri utcai tanintézmény vezetősége tanulói számára érdekes és változatos programot állított össze.
Az egész napos program kora reggel a Kis-Duna partjának megtisztításával kezdődött. A folyóparton aránylag kevés hulladékot találtak, ami a városlakók természetvédelmi törekvéseit dicséri.
A diákok az iskolájuk környékén is összeszedték a szemetet, tisztították a környezetét, majd mozgásos tevékenységeknek hódoltak. Nem pihentek a délután folyamán se, hiszen itt tartott "kihelyezett" Zumba-órát a Gútán csak Zumba-Tomi néven ismert fiatalember, hogy megmozgassa a gyermekeket és a vállalkozó kedvű felnőtteket.
Emellett a suli Malmocska elnevezésű néptánccsoportja is szórakoztatta a megjelenteket. A résztvevő gyermekek az alkotóműhelyekben különféle népi mesterségekkel is megismerkedhettek.
Volt gyapjú nemezelése, szövőszéken való szövés és egyéb érdekességek. Aki kedvet érzett az barátságkarkötőt, vagy rajzlapból fát készíthetett, esetleg természeti képeket rajzolhatott fadeszkára, vagy természeti kirakóst készíthetett.
A fiúk a légfegyverből lőhettek. Estefelé már a tábortűz meghittségében sütögettek és történeteket meséltek. Sötétedés után a pihenést és a relaxációt a jógaóra volt hivatott elősegíteni.
Valódi látványos és emlékezetes élmény volt az égi, világító lámpások felengedési ünnepsége. A változatos színű kínai "léggömb" kézzel készített rizspapírból, egy bambuszkarikából és egy speciális paraffin kanócból áll, amely annak meggyújtásával a meleg levegő hatására felemelkedik a levegőbe.
A 18 lámpás több méteres magasságban aztán megkezdték a csillagfényes éjszakában az égi útjukat. A jókívánságok belesuttogásával vagy éppen ráírásukkal bocsátják őket útra. Az ázsiai hagyomány értelmében a lámpás felemelkedésével elveszi magával minden rosszat, bánatot, s miután kialszik egy sokkal jobb és szebb jövő kezdődik.
A fényesen világító, különös látványú lámpásokban lévő speciális mécses kb. 10 percig ég, ezt követően leereszkedik, s a környezetbarát alapanyokból készült lámpás a természetben hamar elbomlik.
A tartalmas nap után kellemes volt a jó társaságban az ejtőzés, s a résztvevők az iskola falai között, az osztályokban tértek nyugalomra. Másnap reggel pedig az elmúlt nap emlékeinek felidézése és a reggeli után maradandó élményekkel gazdagodva tértek haza.
Borka Roland
Fotó: a szerző és Fűri Gábor