Paszmár János az Év pedagógusa 2013

Üdvözöljük Gútán!
2021. május 16. vasárnap, Botond, Mózes

Paszmár János az Év pedagógusa 2013

2013.03.29 / 14:56
Ünnepélyes keretek között a gútai városi hivatal dísztermében adták át az Év pedagógusa 2013 díjat. Szabó Katalin és Kis Ildikó rövid verssel köszöntötte a megjelenteket, majd Horváth Árpád polgármester mondott ünnepi beszédet.

Ünnepélyes keretek között a gútai városi hivatal dísztermében adták át az Év pedagógusa 2013 díjat. Szabó Katalin és Kis Ildikó rövid verssel köszöntötte a megjelenteket, majd Horváth Árpád polgármester mondott ünnepi beszédet.

Kiemelte a díjazott, Paszmár János pedagógus életművének és munkásságának fontosabb állomásait, elismerő szavakkal illette közösségteremtő és népművelő cselekedeteit. Gyergyai Albert örökérvényű gondolatait idézve: a pedagógusi pálya minden más pályánál tágasabb, tárlatosabb, határtalanabb, s mint a Nílus termékeny vize túlárad saját partjain. A polgármester ismertette a díjazott életútját is. „Paszmár János 1958. december 2-án, Komáromban született. Az alapiskolás évek után 1978-ban a komáromi magyar tannyelvű gimnáziumban érettségizett. Ezt követően tanulmányait a pozsonyi konzervatóriumban folytatta, ahol ének szakon 1983-ban az abszolutórium befejezésével zárta tanulmányait. 1983-től a művészeti alapiskola énekszakos tanára. Többek között olyan kiemelkedő diákok korai, de meghatározó mentora, mint az operaénekesnő-művésznő Becse Szabó Ilona, vagy Gőgh Zoltán. 1991-től a gútai művészeti alapiskola igazgatójává választják. 1997 és 1998 között kiegészítő képzés keretein belül közoktatás-vezetői képesítést is szerzett. Nős, felesége, Paszmár Erzsébet szintén pedagógus, ugyanúgy, mint az immáron felnőtt gyermeke, Lívia is. Családjával jelenleg Vágfarkasdon él. Szakmai múltjához és jelenéhez mindenképpen megemlítendő, hogy 1982 és 1995 között a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Vass Lajos kórusának tagjaként, 2010-től a galántai Csemadok mellett működő Kodály Zoltán daloskör tagjaként megszámlálhatatlan nagy sikerű fellépésen van túl e kis hazában, és annak határain kívül is. A művészeti alapiskola igazgatójaként több mint 20 éve nagy gondossággal vezeti az intézményt. Figyelme nemcsak az iskolában folyó munkára terjed ki, hanem a vagyonkezelésben, és városunk jó hírének öregbítésében is elévülhetetlen érdemei vannak. Irányítása alatt olyan magasan szakképzett csapatot épített maga köré, amely testület vezetésével az iskola növendékei az elmúlt évtizedekben mondhatnám, szinte futószalagon gyártották a rangos hazai és nemzetközi ének, tánc, és rajzversenyekről a kimagasló eredményeket. Mindamellett városunk kulturális életének üde színfoltjai a művészeti alapiskola tanárainak, diákjainak rendszeresen ismétlődő koncertjei, gálaműsorai. Növendékei állandó szereplői a városunkban zajló rendezvényeknek. Úgy, ahogy a bevezetőben említett termékeny víz is túlárad saját partjain, úgy Paszmár János munkássága, életműve, tevékenysége sem korlátozódik a művészeti alapiskola kerítésén belül. Egyházzenei tevékenysége rendkívül magas szintű, és elismert a városunk határain kívül is. Templomi éneklését sokan ismerik. Meglehet, túlzásként hat, de miséink, templomi ünnepségeink az ő hangjával teljesednek ki. A katolikus gyászszertartásoknak a tanár úr hangja kölcsönöz méltó színezetet, és méltóságot. Elnöke a komolyzene-kedvelők baráti körének, és alapító tagja annak a Palkovich Viktor Társulatnak, amely egyedülálló módon közvetít magas szintű kulturális és hagyományőrző értékeket városunkban. Paszmár János a szülők és diákok között egyaránt kedvelt pedagógus, köszönhetően precizitásának, kompromisszumkészségének, emberszeretetének, szakértelmének. Aktív közéleti szerepvállalása révén társadalmi közmegbecsülésnek örvendő, elismert egyénisége városunknak. Széleskörű tevékenységét mindamellett olyan alázattal és szerénységgel ötvözve végzi, hogy nyugodt szívvel kijelenthetjük, hogy méltóképp példakép lehet úgy a jelen, úgy az utókor számára. Ehhez kívánunk mi mindannyian sok erőt és egészséget!” – mondta a polgármester.

Valóban ihletett pillanatoknak lehetnek szemtanúi városi intézmények vezetői és önkormányzati képviselők, valamint meghívott vendégek. A hivatal díszterme méltó kulisszát biztosított az emelkedett hangulatú ünnepségnek. Paszmár János családjával üdvözölte az elismerő szavakat és köszönte meg a díjat, amely kritériumrendszerét tekintve akár életműdíjnak is minősíthető. Az ünnepség végén Vadkerti Imre a Légy jó mindhalálig musicalből elénekelte az Élet szép, az élet minden című szerzeményt. Paszmár János az oktatás és nevelés területén elért valamint a zenei életben kifejtett kimagasló tevékenységéért kapta az elismerést.

Borka Roland

Fűri Gábor felvételei

Kapcsolódó anyagok: Év pedagógusa 2012: Kiss Valéria