Zöldek támadása az iskolában
Hírek
Ifjú környezetvédők lepték el a gútai II. Rákóczi Ferenc Magyar Tannyelvű Alapiskolát és a városi hivatal nagytermét.
Immár nyolcadik alkalommal került megrendezésre a Sajó Károly kárpát-medencei természet- és környezetvédelmi verseny szlovákiai országos fordulója, amelyet a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége szervezésében Bagita Judit tanárnő koordinálásával valósult meg.
A megmérettetést neves és ismert, a természet- és környezetvédelem területén tevékeny szakemberek tisztelték meg.
Megjelent Simonyi István, az Emberi Erőforrások Minisztériuma Közoktatás Fejlesztési Főosztály Oktatási és Nevelési Programok Osztálya vezető-főtanácsosa és közoktatási szakreferense, Peimli Piroska, a Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatósága Pannonhalmi Tájvédelmi Körzet munkatársa, Mécs Csaba a KOKOSZ – Környezet- és Természetvédelmi Oktatóközpontok Országos Szövetségének elnöke, Garancsy Mihály, a TermészetBÚVÁR magazin főszerkesztő-helyettese és Hajbáné Csuta Ildikó a természet- és környezetvédelmi vetélkedő ötletgazdája, aki egyben a Kőris nonprofit kft. ügyvezetője.
Varga Attila, a magyarországi Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet Tartalomfejlesztési és Módszertani Központ tudományos főmunkatársa levélben köszöntötte a megjelenteket. „A komplex környezettudatos magatartás kialakítása érdekében nagyon fontosnak tartom, hogy a diákok a versenyen a Kárpát-medence természeti értékeinek megismerésén túl saját lakóhelyük természeti értékeivel és környezetvédelmi problémáival is foglalkoznak: kutatásokat szerveznek, megoldási javaslatokat mutatnak be. Így válhatnak igazán környezetük állapotáért felelősséget vállaló, lelkiismeretes, aktív állampolgárokká.” – olvasható a levélben.
Horváth Árpád Gúta polgármestere kiemelte a verseny létjogosultságát, valamint a jelenlévőknek felvázolta a város környezetvédelemre irányuló intézkedéseit a hulladékgazdálkodás területén valamint további, ilyen jellegű terveket is felvázolt. Beszédében kitért a Gútától mintegy öt kilométerre megépült fermentáló üzemre, amely szerves hulladékból villanyáramot állít elő, és a jövőben egy biogáz üzem is megtelepedhet, ami újrahasznosítaná a mezőgazdasági melléktermékeket.
Az idei verseny írásbeli tesztjének központi témája a Környezet és fenntarthatóság volt, a szóbeli kiselőadás témája, tetszőleges prezentációval a természet értékei valamint a környezeti problémák okai, következményei és megoldási javaslatai voltak.
A szakzsűri pontozásos rendszerben értékelte az egyes kiselőadásokat témaválasztási, feldolgozási, elemzési és egyéni hozzáállásának bemutatási milyenségét. A megmérettetésre tizenhét iskolai csapat nevezett be.
A háromfordulós verseny első részében a háromtagú csapatoknak írásban kellett számot adniuk tudásukról, a második részben kiselőadásokat tartottak a városháza nagytermében. Valóban felkészült diákok hiteles előadásait láthatták-hallhatták a jelenlévők. Több helyi érdekeltségű téma mellett a versenyzők globális problémakört feltártak, mint a bálnavadászat, a mérgek gyilkos hatásai, vagy éppen az ún.: öko lábnyom megmérésére irányuló prezentáció. Az előadások minőségéhez a témába vágó plakátok készítése is közrejátszott, idén a 2012 a Világörökség éve Magyarországon volt a feldolgozandó téma, amit tetszőleges technikával valósítottak meg a csapatok.
A verseny kiértékelésében Hajbáné Csuta Ildikó dicsérte a megmérettetés megvalósításában résztvevőket, kiemelte a verseny magas színvonalát és köszönetet mondott a felkészítő tanároknak is. Beszédében kiemelte a Kárpát-medence értékeinek megismerésének, az értékeinek megőrzésének, valamint a lokális és globális problémákra való odafigyelés illetve az ezekre való válaszadás fontosságát.
„A verseny célkitűzései között szerepel egy olyan kulcsfogalom, hogy környezettudatos magatartás, környezettudatos generáció felnevelése mellett ökológiailag fegyelmezett is legyen. Egy másik nagyon fontos tényezője a versenynek az ökológiai fegyelem, fegyelmezettség mellett a kritikus gondolkodás és az egymástól való tanulás is.” – mondta Hajbáné Csuta Ildikó.
Az eredményhirdetésen Koczkás Beáta Gúta alpolgármestere gratulált a versenyzőknek és a zsűrivel illetve Csémi Erika iskolaigazgatóval átadta a díjakat. A harmadik helyet az ipolyszakállosi MTNY Alapiskola és Óvoda csapata (Baka Katalin, Uhrin Simona, Urbán Alex) – felkészítő tanár: Horváth Katalin; második helyen végzett a hetényi Tarczy Lajos MTNYAI csapata (Csollár Ádám, Hegedűs Tamara, Fülöp Cyntia) – felkészítő tanár: Rancsó Andrea. A dunaszerdahelyi Vámbéry Ármin MTNYAI csapata (Elek Noémi, Pongrácz Emma, Tamási Éva) felkészítő tanár: György Judit segítségével nyerte meg a megmérettetést.
Bagita Judit, a verseny főszervezője érdeklődésünkre elmondta: „A verseny célja a komplex környezettudatos szemlélet kialakítása és elmélyítése, a fenntartható fejlődés iránti elkötelezettség kialakítása, a környezetünkért érzett közös felelősség felébresztése, valamint a tehetségfejlesztés.”. A nemzetközi Kárpát-medencei döntőre, amelyre a Szlovákiai döntő két legjobb csapata jut ki, 2013 júniusában kerül sor, hagyományosan Győrben.
Borka Roland
A szerző felvételei