Üdvözöljük Gútán!
2025. május 8. csütörtök, Mihály
Szórványos felhőzet
6 °C
Szórványos felhőzet

Az anyanyelv nemzetközi napja

Kultúra

február 21., 09:47 / Szerző: villagutta
Létezik egy ír szólás, ami tökéletesen leírja az anyanyelv valódi értékét. Így hangzik: ’ní tír gan teanga’ aminek jelentése: nyelv nélkül nincs ország.

A Földön több, mint 6000 nyelv létezik, ezeknek a fele veszélyben van. A nyelvek kihalásának folyamata megállíthatatlannak tűnik, az UNESCO ezért szeretné felhívni a figyelmet erre a jelenségre.

Identitásunkat nagyban meghatározza a nyelv, amit beszélünk. Sajnos néhány ókori nyelv – beszélői egyre csökkenő száma miatt – kihalásra ítéltetett, néhány nyelv viszont más okból merül feledésbe. Az UNESCO szerint nagy problémát jelent például, ha a szülők nem tanítják meg gyermekeiknek anyanyelvüket, hanem inkább egy másik nyelvet használnak a mindennapokban.

Az Anyanyelv Nemzetközi Napja fontos célja az anyanyelvünknek, mint kulturális örökségünk részének megőrzése. Hangsúlyozza a nyelvi sokszínűség értékének népszerűsítését, a többnyelvű oktatás fontosságát, és felhívja a figyelmet a nyelvészeti és kulturális hagyományok ápolására.

Banglades javaslatára nyilvánították az anyanyelv nemzetközi napjává február 21-ét. 2000-ben ünnepelték először és azóta minden évben rendezvényeket tartanak ezen a napon. 

 


Mi az anyanyelv jelentősége?

Anyanyelvünknek nagy szerepe van érzelmi és mentális fejlődésünkben. Ez az a nyelv, ami álmainkban és gondolatainkban megjelenik, amelyet az ember gyermekkorában a szüleitől vagy a környezetétől megtanul. Meghatározó szerepet tölt be kulturális identitásunk és társadalmi hovatartozásunk tekintetében is. Biztos alapot szolgáltat a nyelvtanuláshoz. Kincs, amire büszkék lehetünk.

A magyar nyelvet a világ nyelveinek sorában a 62. helyre teszik az anyanyelvi beszélők száma szerint. Európában a 14. legbeszéltebb nyelv. A leggazdagabb és egyben a legkülönlegesebb nyelv a világon. 

„Ismergetjük, tanuljuk egész életünkben anyanyelvünket is, ezt a sokszínű, sokarcú csodát. S minél jobban megismerjük, annál szebbnek, gazdagabbnak, csillogóbbnak látjuk.” (Lőrincze Lajos)