Őslénykiállítás nyílt a fővárosi állatkert Biodómjában
Kultúra
A kiállításon életnagyságú, mozgó dinoszauruszmodellek mellett ízelítőt adnak a magyarországi dinoszauruszkutatás eredményeiből, az iharkúti ásatások anyagából, amely a Magyar Dinoszaurusz Alapítvány és az Állatkerti Alapítvány együttműködésének köszönhető. Az ásatások vezetője, Ősi Attila, az ELTE Őslénytani Tanszékének vezetője a dinoszauruszkiállítás ideje alatt előre meghirdetett időpontokban előadásokat is tart a magyarországi ásatásokról. A bemutatott őslények között a Tyrannosaurus rex, a Diplodocus, a Brachiosaurus és a Triceratops mellett megtalálható például a Giganotosaurus is, amely méretét tekintve vetekszik a hasonló testfelépítésű, de évmilliókkal később élt T-rex-szel, maradványait pedig Argentínában találták meg a kutatók.
A dinoszauruszok mellett további őslények, köztük többféle pteroszaurusz, azaz repülő őshüllő és egy halgyík is látható az anyagban. Ezek nagy része a mezozoikumban, a földtörténeti középidőben élt, tehát a dinoszauruszok kortársa volt. A kiállított ősvilági lények között van azonban az emlősszerű hüllők fejlődési irányának egyik korai képviselője, a hátán jellegzetes taréjt viselő Dimetrodon, amely több mint 270 millió éve élt - írták.
A kiállítás látogatói előtt egy VR-szemüveg segítségével a dinoszauruszok letűnt világa is megjelenik, a gyerekek egy interaktív ásatás részesei is lehetnek. Az érdeklődők megnézhetik azt a kisfilmet is, amely a magyar dinoszauruszkutató expedíciók hétköznapjaiba enged bepillantást, a kiállítás ideje alatt pedig több alkalommal is tartanak előadásokat a téma jeles hazai szakértői.
Forrás és fotó: MTI