Naszvadi Lakodalmas a gútai tájházban
Rendezvények
A naszvadi Csemadok tagjai által bemutatott rendezvény a régi naszvadi lakodalmas népszokásokat elevenítette fel. Ahogy az elején beszámoltak róla, a naszvadi lakodalom valamikor 9 részből tevődött össze: a leánykérőből, az egyezkedésből, az ágyvételből, a menyasszony-búcsúzásból, az esküvőből, a vacsorából, a menyasszony kikéréséből, az árgyélustáncból és a menyasszonytáncból, amelyeket aztán reggelig tartó mulatozás követett.
Azt is megtudtuk, hogy a lakodalom a menyasszony és a vőlegény házánál egymástól különállóan, felváltva zajlott. A vőlegény a vőfély segítségével a lányos háznál kikérte a menyasszonyát, majd közösen elmentek a templomba az esküvőre. Onnan elmentek a vőlegény házához, ahol a menyaszony rokonságát is megvendégelték, majd az utóbbiak visszatértek a lányos házhoz. A Naszvadi Lakodalmas megjelenítette ennek a szép régi szokásnak minden elemét, az alkudozástól az ágyvételen keresztül egészen a kínálgatásig és a mulatozásig. Elmaradhatatlan része volt a régi lakodalmaknak a különböző tréfás beszédek, a vőfély vidám mondókái, amit a tálaláskor mondott egy-egy ételhez.
Az idén gútán bemutatott Naszvadi Lakodalmas legfiatalabb szereplője 4, a legidősebb 78 éves volt. A táncokat a Pettyem tánccsoport gyermek- és felnőtt tagjai magas színvonalon és igazi jókedvvel ropták a gútai tájház színpadján. A hagyományos lakodalmi ételeket a Magyar Asszonyok Ligája tagjainak szorgos kezei sütötték előző nap a tájház kemencéjében, de a naszvadiak sem érkeztek üres kézzel.
Szerző és fotó: Sárközi János