Nem feledjük nagyjainkat- emléktáblát kap Gútán Borka Géza
Városunkról
Borka Géza Gútán született 1894. július 11-én. Középiskoláit Komáromban, Pozsonyban és Győrben, a főiskolát Pannonhalmán és Budapesten végezte. A mélyen vallásos és magyar nemztei érzelmű fiatalembert 1919. május 25-én a Tanácsköztársaság ideje alatt Budapesten letartóztatták, és csak 2 hónap múlva, július 11-én szabadult. Ezután latin-magyar szakos tanári oklevelet, 1922-ben, bölcsészdoktorátust pedig 1923-ban szerzett a finnugor számnevekről készített disszertációjával.
1923-tól a komáromi bencés gimnázium tanára volt. Római régiségek címen. középiskolai tankönyvet írt, emellett a komáromi Jókai Egyesület Irodalmi Osztályának titkári posztját is betöltötte. 1929-1937 között a Szivárvány, 1932-től 1936-ig a Tábortűz c. gyermeklap főszerkesztőjeként is dolgozott. Később Gútán tanított, ám 1945 után kénytelen volt Magyarországra menekülni. A Rákosi-érában, 1949-ben bebörtönözték, szabadulása után Kaposváron, a Táncsics Mihály Gimnáziumban kapott állást, ott tanított egészen nyugdíjba vonulásáig, 1964-ig. Ott is hunyt el 1977.június 17-én.
Gúta város vezetése elhatározta, hogy Borka Géza születésének 130. évfordulóján emléktábla állítással tiszteleg egykori szülöttjének emléke előtt, ebből az alkalomból látogatott el a Kaposvári Táncsics Mihály Gimnáziumba Peczár Károly hivatalvezető-helyettes és Sárközi János. Az intézmény igazgatója, Vámosi László nagy szeretettel fogadta a város küldöttségét, és elmondta, hogy az intézmény nagy megbecsüléssel ápolja egykori nagytudású tanára emlékét. Borka Géza munkásságát és az iránta való tiszteletet a gimnázium folyosójának falán egy fehér márvány emléktábla bizonyítja, amelyet egykori diákjai helyeztek el születésének 100. évfordulója alkalmából.