Nagy István orgonahangversenyt tartott Komáromban
Hírek
Liszt Ferenc születésének kétszázadik születésnapjára emlékeztek szombaton a jubileumi Harmonia Sacra Danubiana szakrális művészete hete rendezvénysorozat keretében.
A komáromi Szent András-templomban Nagy István orgonahangversenyére került sor, amelyen Liszt Ferenc, Johann Sebastian Bach, Johann Kaspar Kerll illetve César Franck művei csendültek fel.
Zenei szakértők elmondása szerint a gútai fiatalember gyakorlott kézzel és valami elképesztő technikával orgonált, különös és izgalmas zenei élményeket szerezve a népes hallgatóságnak.
Zenei érzékenységét Baróti Istvánéhoz hasonlítják, aki Magyarország egyik kiemelkedő orgonaművésze és hiteles tolmácsolója Liszt zeneműveinek.
Nagy Istvánnak dicséretes a virtuozitása, hiszen rendkívüli érzékkel nyúlt az általa játszott zeneművekhez, hozzáadva egyedi stílusát, amelynek köszönhetően igazán különleges zenei megoldások születtek.
Az ifjú orgonaművész rendkívül gazdag hangzásvilágot tárt a hallgatóság elé, akik becsukott szemmel elmerültek az igazán romantikus és andalító barokk muzsikára.
A Sixtus-i kápolna felidézésére komponált négyrészes nagy orgonafantáziában igazán remekelt és szinte mesteri módon tárta a hallgatóság elé az ember nyomorúságát és az Isten végtelen irgalmát és kegyelmét magasztaló zenei kompozícióba, hogy a mindenkori szeretet igéjét hirdesse.
Liszt 1862. nov. 1-i levelében maga elemzi művének eszmei mondanivalóját: „Az ember nyomorúsága és aggodalmai sírnak a Miserere-ben, Isten végtelen irgalma és meghallgató kegyelme válaszol és énekel az Ave verum corpusban. Ez a legmagasztosabb misztériumokat érinti- azt, amely a Gonoszon és a Halálon diadalmaskodó Szeretetet fedi föl előttünk.”
A mai embert szó szerint mérgezik a zajok, s ezért annyira fontos az orgona egész testet és lelket átjáró tiszta, áhítatott pillanatokat szerző és földöntúli boldogságot ígérő sajátos hangzása.
A résztvevők szűnni nem akaró tapssal jutalmazták Nagy István nívós orgonajátékát.
Borka Roland
fotó: www.ars-sacra.hu