Üdvözöljük Gútán!
2025. április 21. hétfő, Konrád
Szórványos felhőzet
6 °C
Szórványos felhőzet

A Hitler elleni merénylet a demokrácia védelme volt

Hírek

július 20., 17:47 / Szerző: villagutta
Ezt Olaf Scholz német kancellár mondta, amikor Frank- Walter Steinmeier elnökkel együtt koszorút helyeztek el a Hitler elleni merénylet miatt kivégzett áldozatok emlékművénél. A kancellár arra is felhívta a figyelmet, hogy: ,, Világosnak kell lenni mindenki előtt, hogy a német demokrácia mindannyiunk fáradhatatlan erőfeszítéseitől függ. Attól függ, hogy mindenki részt vesz-e a munkában, és kiáll-e a gyűlölet és a szélsőségek ellen".

A német állami vezetők arra a 80 évvel ezelőtti eseményre emlékeztek, amikor magas rangú katonatisztek egy csoportja merényletet kísérelt meg Adolf Hitler ellen. Az összeesküvés fő kitervelője Schenk von Stauffenberg ezredes volt, aki már régebben elhatározta, hogy likvidálni kell a Németországot végső pusztulásba hajszoló Führert. A puccsisták terveit támogatta Günther von Kluge, a nyugati front parancsnoka és Erwin Rommel tábornok, a ,,Sivatagi Róka" is - ha merénylet sikerül, nekik kellett volna fegyverszünetet kötni a szövetségesekkel. Stauffenberget 1943 októberében átvezényelték a tartalékhadsereghez, amelynek parancsnoka, Friedrich Fromm tudott az összeesküvésről, de kivárt. A tartalékhadsereg lett a felkelés fő bázisa, Stauffenberg Fromm törzsfőnökeként hetente találkozhatott jelentéstételen Hitlerrel. Egy újabb elvetélt kísérlet után Stauffenberg elhatározta, hogy maga hajtja végre a merényletet. 1944. július 20-án a táskájába rejtett pokolgépet közvetlenül Hitler ülőhelye mellé helyezte a kelet-poroszországi főhadiszálláson, a Wolfschanzéban (Farkasverem) egy megbeszélés előtt.

Társai a tanácskozás kezdetén felhívták Berlinből, ő pedig elhagyta a szobát, ahol a bomba tíz perc múlva felrobbant. A detonáció nyomán négyen meghaltak, ketten súlyos sérüléseket szenvedtek, de Hitler szinte sértetlen maradt. A táskában ugyanis Stauffenberg távozása után az egyik tábornok megbotlott, ezért távolabb tolta, a robbanás erejét csökkentette a masszív tölgyfaasztal lapja és az is, hogy a barakkban a légnyomás jobban szétoszlott. Stauffenberg a robbanást hallva biztos volt a sikerben, s repülőgépen gyorsan Berlinbe távozott. A puccsisták kiáltványban tették közzé Hitler halálhírét, hívásaik nyomán a beavatott tisztek őrizetbe vették az SS és a közigazgatás kiszemelt vezetőit. Amikor kiderült, hogy a Führer mégis életben maradt, egyre többen hagyták cserben az összeesküvőket. Az addig semleges Fromm rögtönítélő bíróság elé állította és a Wehrmacht-főparancsnokság udvarán még aznap este kivégeztette Stauffenberget, Olbrichtot és mindazokat, akik tudtak arról, hogy Fromm nem akadályozta meg a merényletet. Rommel tábornokot nagy népszerűsége miatt nem merték kivégezni, neki felajánlották az öngyilkosság lehetőségét. 

Fotó: wikipédia