A kalandozó magyarok győzelme Eisenach mellett
Történelem
Őseink a honfoglalás látszólagos „befejezetlensége” ellenére aktívan bekapcsolódtak a Kárpát-medencével határos birodalmak rivalizálásába: először Arnulf német-római császár (ur. 887-899) lépett szövetségre a magyarokkal, akinek biztatására 899-ben a törzsszövetség rablóhadjáratot indított Friauli Berengár itáliai király (ur. 887-924) országába. A szélsebesen száguldozó nomád lovasok több várost is elpusztítottak, majd vereséget mértek Berengárra a Brenta menti csatában, és csak 900 tavaszán tértek vissza a Kárpát-medencébe, ekkorra azonban a külpolitikai helyzet már gyökeresen megváltozott.
Az ismétlődő magyar dúlások megtorlására Liutpold bajor őrgróf (ur. 889-907) – IV. (Gyermek) Lajos keleti frank király (ur. 900-911) hathatós támogatásával – a 907-es esztendőben hatalmas sereggel tört be a törzsszövetség szállásterületeire. Az őrgróf célja a krónikák szerint – vélhetően Nagy Károly (ur. 768-814) avar háborúinak példájára – a veszélyes szomszédok „kiirtása” volt, 907 nyarán, Pozsonynál azonban a magyarok megsemmisítő vereséget mértek a bajorokra. A történészek ezt a győztes csatát tartják a honfoglalás valódi befejezésének, hiszen a keleti frankok visszaverésével őseink biztosították addigi hódításaikat. A bajorok katasztrofális vereségének eredményeként a magyar szállásterületek határa ismét az Enns folyónál húzódott, a pozsonyi győzelem pedig arra ösztönözte a nyugati törzseket, hogy 906 után újabb kalandozó hadjáratot indítsanak a Keleti Frank Birodalomba.
A portyázó csapatok ez alkalommal is Szászországba törtek be, majd Türingiát is végigpusztították, ahol Burghard őrgróf egy válogatott sereggel próbálta megállítani a szélsebes magyar lovasokat. A felek 908. augusztus 3-án, Eisenach közelében ütköztek meg, ahol a németek az előző évi pozsonyi fiaskó után újabb megsemmisítő vereséget szenvedtek. A krónikák tanúsága szerint a csatában rengeteg vitéz mellett Burghard, Rudolf würzburgi püspök és Egino gróf is életét vesztette, a győztesek pedig utóbb egészen Brémáig felégették a kiszolgáltatott birodalmi tartományokat.
Forrás: Tarján M. Tamás/rubicon
Fotó: wikipédia