A szemléletváltást gyermekkorban kell elkezdeni
Városunkról
A Rozsnyói járáshoz tartozó Barka a Szádelői-völgy mögött meghúzódó kis település mintegy 650 főt számláló lakossággal. A falu mégis példamutatással szolgálhat nem csak a környék, hanem a régió viszonyaiban is, ahogyan igyekszik segíteni a marginalizált csoportban élő emberek életét. A szakmailag kifogástalanul felépített, a modern élet körülményeit figyelembe vevő programok elsősorban nevelő hatásúak, és a szemléletváltást tűzték ki célul. Ennek a már jól műküdő folyamatnak a tanulmányozására utaztak el Gútáról a képviselőtestület, illetve a városi hivatal nevében Kürti Mónika a Szociális, lakás- és egészségügyi bizottság elnöke, valamint Takács Imre, a Közös Tanügyi Hivatal vezetője.
A helyszínen PhD. Tóth Zsuzsanna, a program egyik koordinátora -aki tevékeny szerepet vállalt a közösségi ház létrehozásában is - és Icso Béla polgármester fogadták a küldöttséget. Tóth Zsuzsanna elmondta, hogy a ház a polgármester tulajdona, ő bocsájtotta jelképes, évi 1 euró bérleti díjért a Szlovákiai Református Keresztyén Egyház rendelkezésére, aki a kezdetekben felvállalta ennek a nagyszabású segítő, szemléletváltást és önellátást biztosító programnak a beindítását. A létrejöttekor Biztos Kezdet Gyerekház néven indult, amelynek keretében újszülött kortól 3 éves korig várták a kicsiket, természetesen az anyukákkal együtt, így egyfajta baba-mama foglalkozásként működött.
A nehéz anyagi körülmények között élő édesanyák esetében nagyon gyakori volt az alacsony iskolázottsági szint, nem egy esetben még az írás-olvasás is gondot okozott. Az együttlétek alkalmával a gyermekneveléshez szükséges gyakorlati tudnivalókra, és a szellemi fejlődésre is odafigyeltek, például mondókákat, dalok tanítottak, meséket olvastak. Ez mintegy előkészítette a kicsiket az óvodába való zavartalan beilleszkedésre. Mivel egészen pici gyermekekről van szó, kialakításra került egy pelenkázó, és egy gyermekágyakkal ellátott altató helyiség is.
A ház el lett látva konyhával és fürdőszobával, így az étkezés és a tisztálkodás is egyaránt biztosított. Általában heti három allkalommal jöttek össze adott időpontban, amely a rendszerességhez szoktatta hozzá a szülőket, amely később a kötelező óvoda, illetve iskolalátogatás esetében elengedhetetlen. A legsikeresebb és leginkább közkedvelt programoknak a különböző kézműves foglalkozások bizonyultak. ,,Nyaranta gyerektáborokat szerveztünk, amely szintén újdonságként hatott Barkán, és amit azonnal megkedveltek a gyerekek.
Ezen kívül iskolázásokat és továbbképzéseket tartottunk a segítőknek, hogy minél több tudást és szakmai hozzáértést sajátíthassanak el. Később nem csak kisgyermekes anyukák vettek részt a programokban, hanem gyakorlatilag az egész község bekapcsolódott valamilyen szinten. Faluszépítés, környezetvédő programok, idősek látogatása is színesítette a közösségi életet,, - közölte Tóth Zsuzsanna. Mindez a mai napig működik, annyi különbséggel, hogy már nem a Szlovákiai Református Keresztyén Egyház keretén belül, hanem az önkormányzat koordinálja többféle külföldi és hazai pályázati forrásokra támaszkodva. Kürti Mónika, aki egyúttal a Mi Gútánkért polgári társulás alapítója és elnöke is, egy kisteherautónyi adománnyal segítette a közösségi ház munkáját.
Gútán évek óta folyik a rászorulók segítése és felzárkóztatása, a város vezetése és a helyi iskolák is odafigyelnek a marginalizált csoportokból jövő gyermekek fejlődésére, ám konkrét intézményi keretek között még nem működik. A Mi Gútánkért polgári társulás az önkormányzattal karöltve már dolgozik egy szakmai program létrehozásán, amely a gyermekkorban való neveléssel nagyban megkönnyítené nem csak a felzárkózást, hane maz adott csoportok sikeres integrációját is.
(sj)