Történelem
Tudod, ki alapította Buda városát?
Ma már úgy tűnik, hogy Buda, illetve jó másfél évszázada Budapest mindig is az ország központja volt. De ez nem így van...
80 éve történt a normandiai partraszállás
1944. június 6-án indult meg a szövetségesek normandiai offenzívája, mely során az angolszász erők sikeres partraszállást hajtottak végre a nácik által megszállt Franciaország területén. A Rommel német tábornok által „leghosszabb napként”, a brit stratégák által pedig „D-nap” fedőnéven emlegetett nap sorsdöntő jelentőséggel bírt a második világháború folytatása szempontjából.
Bognár Gergely gútai plébános
A 20.században nagyon sok jeles ember élt, alkotott Gútán, és fáradhatatlan munkával segítették, óvták közösségünket. Közülük egyik Bognár Gergely plébános.
Született 1868-ban Pósfán. Középiskoláit Pozsonyban végezte el. Teológiát Esztergomban tanulta. Pappá 1892-ben szentelték. Működését mint káplán Pozsonypüspökin kezdte meg, 1896—1927-ig Dunahidason, utána pedig Gután plébános. Szentszéki tanácsosnak 1926-ban nevezték ki. Elnöke az iskolaszéknek és a Hitelszövetkezetnek, a Gútai Fogyasztási Szövetkezetnek, az Alsó-Csallóközi Ármentesítő IV-ik körzetének elnöke, az Egységes Magyar Párt helyi csoportjának díszelnöke, a Népművelődési Bizottságnak stb. A cseh megszállás alatt felfüggesztették kongrua és nyugdíjigényét. Minden lehetőt elkövetett, hogy megkönnyítse azoknak a magyaroknak életét, sorsát, akik a cseh önkény és igazságtalanságok által szenvedtek. A magyar érdemrend tiszti keresztjének tulajdonosa és kinevezett esztergomi protonotárius kanonok. 1947. máj. 30-án hunyt el, életének 80., pappászentelésének 55. évében. Az esztergomi bazilika kriptájában temették el.
Forrás: Beke Margit: Esztergomi kanonokok 1900-1985 (Unterhaching, 1989)
Szerkeszti: Sárközi János
Rakovszy István beszéde 1920.június 4-én
Rakovszky István, a nemzetgyűlés elnöke megrendítő felszólalásban számolt be a trianoni békeszerződés aláírásáról
Trianon mítoszai
Most megkockáztatom, hogy esetleg valaki megneheztel rám, amiért kedves, de teljesen megalapozatlan tévhiteket próbálok megdönteni ezeréves állami létünk kétségkívül egyik legnagyobb tragédiájával kapcsolatban.
Farkas Bertalan visszatért a Földre- 1980. június 3.
1980. június 3-án tért vissza a Szaljut–6 űrállomásról Farkas Bertalan, az első és mindez idáig egyetlen magyar űrhajós, aki eljutott a kozmoszba. Történelmi utazásával Magyarország – hetedikként – belépett azon nemzetek sorába, melyek embert juttattak a világűrbe.
Az esztergomi érsek megsegíti a gútai jobbágyokat
Kopácsy József (1775-1847) esztergomi érsek gabonával, vetőmaggal segítette meg a bajbajutott gútai jobbágyokat
Mátyás király elfoglalja Bécs városát-1485. június 1.
A nyugati szomszéd évtizedek óta megkeserítette Hunyadi Mátyás életét, és a rövid élettartamú békekötések sem tették lehetővé a nyugodt egymás mellett élést.
A gutai gyógyszerész letartóztatása.
A Szlovenszkóhoz csatolt Guta Komárom megyei község és rendőrsége e hó elsején parancsot kapott, hogy azonnal tartóztassa le L. Kálmán gútai gyógyszerészt, akit azzal gyanúsítanak, hogy tizenhárom évvel ezelőtti losonckörnyéki harcok alkalmával Herencsvölgyön többedmagával kivégzett egy szakaszvezetőt. A letartóztatás érthető feltűnést keltett, s a gyógyszerészt teljesen váratlanul érte. E hó 5-én a gútai csendőrség autón behozta a komáromi ügyészségre L. Kálmánt, akit valószínűleg a besztercebányai ügyészségre visznek. L. Kálmán nem is tagadta, hogy része volt a kivégzésben. Szerinte, mint az akkori losonci 25- ös közös gyalogezred önkéntes őrvezetője, századosa parancsára ötödmagával kivégzett egy szakaszvezetőt, aki gépfegyverrel félemlítette meg a herencsvölgyieket. A parancsnak, mint katona, engedelmeskedett, mivel patrulszolgálatot teljesített. Gután és környékén nagy feltűnést keltett a gyógyszerész letartóztatása. L. Kálmán csak néhány hónapja tartózkodik Gután, ahol mai patikáját megvette. A gyógyszerész hirtelen letartóztatásával Guta községben zárva maradt a patika, s e pillanatban a tizenkétezer lakosú községnek, — mely Szlovenszkó legnagyobb faluja, — nincs gyógyszertára, s patikai ügyekben Komáromba kell mennie a gyógyszerre szorulóknak.
Gyógyszerészi Közlöny, 1932. február 28.
Szerkeszti: Sárközi János
A kép illusztráció, DKA
430 éve halt hősi halált Balassi Bálint
1594. május 30-án hunyt el Balassi Bálint, a magyar nyelvű irodalom első jelentős alakja, a hazai reneszánsz kiemelkedő alkotója.